Мегдешпрунг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мегдешпрунг
Дел во Харцгероде
Мегдешпрунг се наоѓа во Германија
Мегдешпрунг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Харцгероде
Основни податоци
Надм. височина 295 м
Население {{{Einwohner or  population}}}
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06493
Повик. бр. 039484
Координати 51°40′09″ СГШ 11°07′48″ ИГД / 

Мегдешпрунг (германски: Mägdesprung) е село во општината Харцгероде во округот Харц. Сместено е на планините Харц на надморска височина од 295 метри.