Нојдорф (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојдорф
Дел во Харцгероде
Чешма во Нојдорф
Чешма во Нојдорф
Чешма во Нојдорф
Грб на Нојдорф
Нојдорф (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Нојдорф (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Харцгероде
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 440 м
Население 677  (31 декември 2009)
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06493
Повик. бр. 039484
Координати 51°36′N 11°7′E / 51.600° СГШ; 11.117° ИГД / 51.600; 11.117Координати: 51°36′N 11°7′E / 51.600° СГШ; 11.117° ИГД / 51.600; 11.117

Нојдорф (германски: Neudorf) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010 е дел од градот Харцгероде.