Шило (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шило (Германија)
Дел во Харцгероде
Црквата во Шило
Црквата во Шило
Грб на Шило (Германија)
Шило (Германија) is located in Германија
Шило (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Харцгероде
Основни податоци
Површина 20 км2
Надм. височина 310 м
Население 571  (31 декември 2006)
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06493
Повик. бр. 039484
Координати 51°37′7″N 11°13′16″E / 51.61861° СГШ; 11.22111° ИГД / 51.61861; 11.22111Координати: 51°37′7″N 11°13′16″E / 51.61861° СГШ; 11.22111° ИГД / 51.61861; 11.22111

Шило (германски: Schielo) — село и поранешна општина во округот Харц, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 август 2009 е дел од градот Харцгероде.