Штрасберг (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штрасберг
Дел во Харцгероде
Поглед кон Штрасберг
Поглед кон Штрасберг
Грб на Штрасберг
Штрасберг (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Штрасберг (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Харцгероде
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 399 м
Население 777  (31 декември 2006)
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06493
Повик. бр. 039489
Координати 51°37′N 11°3′E / 51.617° СГШ; 11.050° ИГД / 51.617; 11.050Координати: 51°37′N 11°3′E / 51.617° СГШ; 11.050° ИГД / 51.617; 11.050

Штрасберг (германски: Straßberg) — село и поранешна општина во округот Харц, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 август 2009 е дел од градот Харцгероде. Градот, кој се наоѓа на планините Харц бил прв евидентиран како Strazberc во 1194 во хрониките на соседниот Зангерхаузен.