Данкероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Данкероде
Дел во Харцгероде
Данкероде is located in Германија
Данкероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Харцгероде
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 420 м
Население 802  (31 декември 2007)
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. QLB
Пошт. бр. 06493
Повик. бр. 039484
Координати 51°35′29″N 11°8′18″E / 51.59139° N; 11.13833° E / 51.59139; 11.13833Координати: 51°35′29″N 11°8′18″E / 51.59139° N; 11.13833° E / 51.59139; 11.13833

Данкероде (германски: Dankerode) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 август 2009 е дел од градот Харцгероде. Се наоѓа во Унтерхарц, источниот регион на планините Харц, на надморска височина од 420 метри над долината на реката Випер и има околу 1000 години богата историја.