Бад Ендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Ендорф
Поглед кон Ендорф
Поглед кон Ендорф
Поглед кон Ендорф
Грб на Бад Ендорф
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Баварија
Адм. подрач. Горна Баварија
Округ Розенхајм
Градоначалник Алојз Лоферер[1]
Основни податоци
Површина 40,11 км2
Надм. височина 525−600 м
Население 8.447 (31 декември 2020)[2]
 - Густина 211 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RO
Пошт. бр. 83093
Повик. бр. 08053
Портал www.bad-endorf.de
Местоположба на село и општина Бад Ендорф во рамките на округот Розенхајм
Карта
Карта

Бад Ендорфсело и општина во округот Розенхајм во Баварија, Германија. Населеното место се наоѓа на околу 15 км надвор од населеното место Розенхајм и е во непосредна близина на езерото Зимското Езеро (германски: Simssee) и Кимското Езеро (Chiemsee) и неговите поголеми крајбрежни градови, Приен, Гштад и Зебрук.

Селото е дом на голема здравствена бања, како и центар за обука за зимски спортови на Германската сојузна полиција, кој е познат по „производството“ на освојувачи на медали на Зимските олимписки игри, како што е жената во брзо лизгање Клаудија Пехштајн.

Бад Ендорф има една главна автобуска станица и неколку помали сместени околу селото за регионални одредишта. Градот има и железничка станица на Германски железници на линијата Розенхајм-Салцбург со услуги за помалите градови во областа, како и Розенхајм, Минхен и Салцбург, Австрија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Liste der ersten Bürgermeister/Oberbürgermeister in kreisangehörigen Gemeinden, Баварски државен завод за статистика, 15 јули 2021.
  2. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. јуни 2021. (германски)