Прејди на содржината

Бад Абах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Абах
Средиштето на Бад Абах со замокот
Средиштето на Бад Абах со замокот
Средиштето на Бад Абах со замокот
Грб на Бад Абах
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Баварија
Адм. подрач. Долна Баварија
Округ Келхајм
Месни единици 6 села (како општина)
Градоначалник Бенедикт Гриневалд[1] (ХСС)
Основни податоци
Површина 55,29 км2
Надм. височина 371 м
Население 12.428 (31 декември 2020)[2]
 - Густина 225 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KEH
Пошт. бр. 93074–93077
Повик. бр. 09405
Портал www.bad-abbach.de
Местоположба на Бад Абах во рамките на округот Келхајм
Карта
Карта

Бад Абахгратче и општина во германската покраина Баварија, во Долна Баварија во округот Келхајм. Лежи на Дунав, на околу 9 километри јужно од Регенсбург.

Населени места[уреди | уреди извор]

  • Бад Абах
  • Динцлинг
  • Појкам
  • Пејзинг
  • Оберндорф
  • Ленгфелд
  • Залхаупт

Историја[уреди | уреди извор]

Според Авентино, царот Хајнрих II бил роден овде на 6 мај 973 година. Овој извештај бил и првото спомнување на селото. Во 1210 година, војводата Лудвиг I Баварски му доделил на селото право да има пазар.

Месните извори на сулфур биле познати најдоцна од 1262 година, кога првпат биле споменувани во изворите. Во 1532 година, тука бил лекуван императорот Карло V

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Градот имал постојка на Дунавската железница од Регенсбург до Улм, но се наоѓал на неколку километри од центарот на селото, во делот Ленгфелд од селото.

Низ градот минувала Дунавската велосипедска патека.

Познати лица родени во Бад Абах[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Liste der ersten Bürgermeister/Oberbürgermeister in kreisangehörigen Gemeinden, Баварски државен завод за статистика, 15 јули 2021.
  2. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]