Фиер (област): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 270 бајти ,  пред 9 месеци
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎top: Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox settlement → Инфокутија Населено место)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
}}
 
'''Областа Фиер''' ({{lang-sq|Qarku i Fierit}}) е една од 12<sup>те</sup> [[Области во Албанија|области]] во [[Албанија]]. Таа се состои од окрузите [[Фиер (округ)|Фиер]], [[Лушње (округ)|Лушње]] и [[Малакастро (округ)|Малакастро]] и нејзиниот главен град е [[Фиер]]. На запад се граничи со [[Јадранско Море|Јадранското Море]]. Во областа Фиер живеат околу 374,074<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t4%20.xls |title=архивска копија |accessdate=2011-07-24 |archive-date=2011-07-24 |archive-url=https://web.archive.org/web/20110724162916/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t4%20.xls |url-status=dead }}</ref>
 
На копно, се граничи со следните области:
29.743

уредувања

Прегледник