Разлика помеѓу преработките на „Убава наша татковино“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (2) using AWB
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-. декември + декември))
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (2) using AWB)
'''Убава наша татковино''' ({{lang-hr|Lijepa naša domovino}}) е [[национална химна|националната химна]] на [[Хрватска]]. Истата била химна на Социјалистичка Република Хрватска, и со независноста во [[1991]] г. станала и химна на независна Хрватска.
 
Оригиналниот текст го напишал поетот [[Антун Михановиќ]] и прв патпрвпат ја издал под насловот ''Horvatska domovina'' („Хрватска татковина“) во [[1835]] година.<ref>Čl. 15. – 22. [[s:hr:Zakon o grbu, zastavi i himni Republike Hrvatske te zastavi i lenti predsjednika Republike Hrvatske|Zakona o grbu, zastavi i himni Republike Hrvatske te zastavi i lenti predsjednika Republike Hrvatske]] ([[Narodne novine]], br. 55/90., te čl. 137. Zakona o izmjenama i dopunama zakona kojima su određene novčane kazne za privredne prijestupe i prekršaje, Narodne novine, br. 26/93. i 29/94.)</ref> Музиката ја компонирал [[Хрватски срби|српскиот пограничен жител]] по име [[Јосиф Руњанин]] во [[1846]] г. Според некои извори, мелодијата е преземена од делото „[[Лучија ди Ламермур]]“ на [[Гаетано Доницети]].
 
Целосната песна била обработена и хармопнизирана од [[Ватрослав Лихтенегер]] во [[1891]] годнина, и за прв патпрвпат била изведена како хрватска химна истата година, под насловот „Lijepa naša“. Оттогаш текстот има доживеано мали корекции.
 
== Текст ==
:Oj junačka zemljo mila,
:Stare slave djedovino,
:Da bi vazda sretna bila!
 
:Mila kano si nam slavna,
:Mila si nam ti jedina,
:Mila kuda si nam ravna,
:Mila kuda si planina!
 
:Teci Dravo, Savo teci,
:Nit'ti Dunav silu gubi!
:Sinje more, svijetu reci,
:Da svoj narod Hrvat ljubi!
 
:Dok mu njive sunce grije,
:Ој јуначка земјо мила.
:Старославна дедовино,
:Вечно да си ми среќна!
 
:Мила си ни колку што си славна,
:Мила си ни ти единствена,
:Мила си ни кај си рамна,
:Мила кај си планина!
 
:Течи Драво, Саво течи,
:Ни ти Дунав, сила не губи,
:Сино море кажи му на светот,
:Дека својот народ хрватот го љуби!
 
:Додека нивите му ги грее сонце,
==Наводи==
<references/>
 
 
 
{{Хрватска-никулец}}

Прегледник