Химна на Сан Марино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Inno Nazionale della Repubblica
макед. Државна химна на Републиката

национална химна на  Сан Марино
ТекстФедерико Консоло
МузикаФедерико Консоло
Усвоена1894

Државната химна на Републиката (италијански: Inno Nazionale della Repubblica) е националната и официјална химна на Сан Марино. Химната била напишана од страна на Федерико Консоло и официјално била усвоена во 1894 година. Санмаринската химна е една од неколкуте национални химни без текст.

Неофицијален текст[уреди | уреди извор]

италијански јазик македонски јазик

O antica Repubblica
Onore a te virtuosa
Onore a te (repeat stanza)

Generosa fidente,
Virtuosa.
O, Repubblica

Onore e vivi eterna
Con la vita
E gloria d'Italia

O Repubblica
Onore a te.

О древна Републико
чест кон тебе, доблестна
чест кон тебе (строфата се повторува)

Великодушна чесност,
О доблесна ти.
О републико,

Чест и вечен живот,
со животот
и славата на Италија

О Републико
чест кон тебе.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]