Прејди на содржината

Химна на Босна и Херцеговина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Državna himna Bosne i Hercegovine
макед. Државна химна на Босна и Херцеговина

национална химна на  Босна и Херцеговина
Друг насловИнтермецо
ТекстДушан Шестиќ и Бенјамин Исовиќ, 2009
МузикаДушан Шестиќ
Усвоена1999

Државната химна на Босна и Херцеговина (босански, хрватски и српски:Državna himna Bosne i Hercegovine) е државната химна на Босна и Херцеговина која понекогаш се нарекува и Интермецо, оригиналниот назив на химната. Химната била усвоена на 25 јули 1999.[1] Оваа химна ја заменила претходната химна Една си единствена, кога биле заменети и грбот и знамето на државата. Текстот и музиката се напишани од Душан Шестиќ. Текстот на химната сè уште треба да се одобрат од страна на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Собранието на Босна и Херцеговина и Претставничкиот дом на Босна и Херцеговина.[2]

Текст[уреди | уреди извор]

босански[3]/хрватски[4] српски[5] македонски

Ti si svjetlost duše
Vječne vatre plam
Majko naša zemljo, Bosno
Tebi pripadam

U srcu su tvoje
Rijeke, planine
Plavo more
Bosne i Hercegovine

Ponosna i slavna
Zemljo predaka
Živjećeš u srcu našem
Dov'jeka

Pokoljenja tvoja
Kazuju jedno:
Mi idemo u budućnost
Zajedno!

Ти си свјетлост душе
Вјечне ватре плам
Мајко наша земљо, Босно
Теби припадам

У срцу су твоје
Ријеке, планине
Плаво море
Босне и Херцеговине

Поносна и славна
Земљо предака
Живјећеш у срцу нашем
Довјека

Покољења твоја
Казују једно:
Ми идемо у будућност
Заједно!'

Ти си светлост на душата
Вечен огнов пламен
Мајко наша земјо, Босна
Тебе јас ти припаѓам

Во срцето ти се
реките, планините
и синото море
на Босна и Херцеговина

Горда и славна
Земјо на предците
Ќе живееш во нашите срца
Засекогаш

Поколенијата твои
Кажуваат едно:
Одиме кон иднината
Заедно!

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Office of the High Representative (25 June 1999). „Decision imposing the Law on the National Anthem of BiH“. Архивирано од изворникот на 2003-07-09. Посетено на 10 May 2010.
  2. Balkan Insight (23 February 2010). „Bosnia Anthem Gets Lyrics After 10 Years“. Посетено на 10 May 2010.
  3. Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine (4 June 2010). „Prijedlog teksta himne BiH utvrdilo Vijeće ministara BiH“ (босански). Архивирано од изворникот на 2009-06-22. Посетено на 10 May 2010.
  4. Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine (4 June 2010). „Prijedlog teksta himne BiH utvrdilo Vijeće ministara BiH“ (хрватски). Архивирано од изворникот на 2009-09-11. Посетено на 10 May 2010.
  5. Министарство правде Босне и Херцеговине (4 June 2010). „Приједлог текста химне БиХ утврдио Савјет министара БиХ“ (српски). Архивирано од изворникот на 2012-03-14. Посетено на 10 May 2010.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]