Химна на Белорусија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дзяржаўны гімн Рэспублікі Беларусь
макед. Химна на Белорусија
Dziaržawny himn Respubliki Bjelarusj
My Belarusy 1.png

Државна химна на  Белорусија
Друг насловМы, беларусы
мак. Ние Белорусите
ТекстМихас Климкович и Уладзимир Каризни, 2002
МузикаНесцер Сакаловски, 1944
Усвоена24 септември 1955 (музика)
2 јули 2002 (текст)
Звучен извадок
"My Bjelarusy" (инструментална)
Претходна"Химна на Белоруска ССР"

„Ние Белорусите“ (белоруски и руски: Мы, беларусы) — неофицијалниот наслов на националната химна на Белорусија. Официјално е насловена како „Државна химна на Република Белорусија“ (белоруски: Дзяржаўны гімн Рэспублікі Беларусь). Првично била напишана во 1940-тите и била усвоена во 1955 година за употреба во Белоруска ССР[1]. Музиката на регионалната химна на Белоруска ССР ја компонирал Несцер Сакаловски, а текстот го напишал Михас Климкович. По распадот на Советскиот Сојуз, музиката ја компонирал Несцер Сакаловски а стиховите биле отфрлени. Новите стихови, напишани од Михас Климкович и Уладзимир Каризни биле усвоени со претседателски указ издаден на 2 јули 2002 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Belarus – My Belarusy“. NationalAnthems.me. Посетено на 2017-08-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikisource-logo.svg
Викиизвор на англиски јазик содржи текст на тема: