Една си единствена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Eдна си единствена (босански: Jedna si jedina) е поранешната национална химна на Босна и Херцеговина. Текстот на химната го напишал Дино Мерлин, додека музиката е преземена од старата босанска севдалинка „Од онаа страна на Плива“ или на босански „С оне стране Пливе“.

Како химна била усвоена во декември 1995 година. Поради наводното исклучување на спомнување на Срби и Хрвати во текстот, иако самиот текст не спомнува ниеден босанскохерцеговачки народ, во 1998 година е заменета со новата химна Интермецо.

Текст[уреди | уреди извор]

Босански Македонски превод

Zemljo tisućljetna
Na vjernost ti se kunem
Od mora do Save
Od Drine do Une

Refren:
Jedna si jedina
moja domovina
Jedna si jedina
Bosna i Hercegovina

Bog nek' te sačuva
Za pokoljenja nova
Zemljo mojih snova
Mojih pradjedova

Земјо илјадолетна
На верност ти се колнам
Од морето до Сава
Од Дрина до Уна

Рефрен:
Една си единствена
моја родина
Една си единствена
Босна и Херцеговина

Бог нек' те сочува
За поколенија нови
Земјо на моите сни
На моите прадедовци

Поврзано[уреди | уреди извор]