Химна на Финска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Vårt land
Химна на Финска
макед. Our Land
Првата строфа на „Maamme“ од финскиот превод на „'The Tales of Ensign Stål

Национална химна на  Финска
Друг наслов"Vårt land"
мак. "Наша земја"
ТекстЈохан Лудвиг Руненберг, 1848
МузикаФредерик Пациус, 1848
Звучен извадок
"Maamme" (instrumental, one verse)

Наша земја (фин.јазик|Maamme), (шве.јазик|Vårt land) е финска химна; усвоена во 1848 година.

Се пее првата и последната строфа, обично првата строфа на фински па на шведски, додека последната строфа на фински.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]