Прејди на содржината

Ој светла мајска зоро

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Химна на Црна Гора)
Ој свјиетла мајска зоро
макед. Ој светла мајска зоро

национална химна на  Црна Гора
Текстнародна песна
(уредил: Секула Дрљевиќ)
МузикаЖарко Мирковиќ
Усвоена2004 г.
Звучен извадок
инструментална верзија

Ој светла мајска зоро (црногорски: Ој свјиетла мајска зоро) — државна химна на Црна Гора.[1] Денешниот наслов и текст на оваа химна биле усвоени во 2004 година, кога Собранието на Црна Гора го усвоила Законот за државни симболи и денот на државноста на Црна Гора, во чиј 6-ти член се пропишани сегашниот текст и насловот на химната.[2]

Текст[уреди | уреди извор]

црногорски на кирилица црногорски на латиница македонски

Ој свијетла мајска зоро
Мајко наша Црна Горо
Синови смо твог стијења
И чувари твог поштења

Волимо вас, брда тврда,
И стравичне ваше кланце
Који никад не познаше
Срамотнога ропства ланце.

Док ловћенској нашој мисли
Наша слога даје крила,
Биће горда, биће славна
Домовина наша мила.

Ријека ће наших вала,
Ускачући у два мора,
Глас носити океану,
Да је вјечна Црна Гора.

Oj svijetla majska zoro,
Majko naša Crna Goro,
Sinovi smo tvog stijenja
I čuvari tvog poštenja.

Volimo vas, brda tvrda,
I stravične vaše klance
Koji nikad ne poznaše
Sramotnoga ropstva lance.

Dok lovćenskoj našoj misli
Naša sloga daje krila,
Biće gorda, biće slavna
Domovina naša mila.

Rijeka će naših vala,
Uskačući u dva mora,
Glas nositi okeanu,
Da je vječna Crna Gora!

Ој, светла мајска зоро
Мајко наша Црна Горо
Синови сме на карпите твои
И чувари на почитта твоја

Ве сакаме вас, брда тврди
И вашите прекрасни кладенци
Кои никогаѓ не познаваш
За срамните робовски ланци.

Додека на нашата ловќенска мисла
дава крилја на нашата слога
Ќе биде горда, ќе биде славна
Нашата мила татковина.

Река од нашите бранови,
Скока во две мориња,
Глас ќе носи во океанот,
За вечноста на Црна Гора.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Скупштина на Црна Гора, Zakon o državnim simbolima i Danu državnosti Crne Gore Архивирано на 8 февруари 2012 г. („Службен весник на Црна Гора“, бр. 47/04-435. од 12 јули 2004 х.)
  2. „Закон о државним симболима и дану државности Црне Горе (2004)“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2020-03-26.