Химна на Ерменија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Մեր Հայրենիք
макед. 'Химна на Ерменија'
Mer Hajrenikh
Грб на Ерменија.

National химна на  Ерменија
ТекстМикаел Налбандјан, 1861
МузикаБарсег Каначјан
Усвоена1918
Повторно усвоена1991
Укината1922
Звучен извадок
"Mer Hayrenik" (инструментална)

Химна на Ерменија, или официјално позната како Моја Татковина (ерменски:Մեր Հայրենիք) — државна химна на Ерменија. Музиката ја компонирал Барсег Каначјан, а текстот е на Микаел Налбандјан. Химната најпрвин била усвоена во 1918 година како химна на краткотрајната Демократска Република Ерменија, а подоцна истата била забранета откако земјата била нападната и вклучена во составот на Советскиот Сојуз. По падот на Советскиот Сојуз, и обновувањето на суверенитетот во 1991 година, песната била повторно усвоена како државна химна на новата држава, иако со малку изменети стихови.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]