Бил Клинтон: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 79.126.229.118 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot)
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Вилијам Џеферсон „Бил“ Клинтон''' (англ. ''William Jefferson "Bill" Clinton'', родено име: ''Вилијам Џеферсон Блајт III''), бил [[Листасписок на претседатели на САД|42. претседател на САД]]. Своето претседателство го започнал по крајот на [[Студената војна]] во 1993. година. Бил еден од најмладите претседатели на САД, и првиот претседател од [[Бејби-бум]] генерацијата на САД. Неговата сопруга, [[Хилари Клинтон]] во моментов (јули 2009) е државен секретар на САД.
 
Бил Клинтон потекнувал од скромно семејство со еден родител. Завршил правен факултет на престижниот универзитет Јеил, а пред да стане политички активен, имал адвокатска канцеларија. На претседателската функција дошол откако претходно бил гувернер на [[Арканзас]]

Прегледник