Разлика помеѓу преработките на „Стевчо Јакимовски“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
средување и дополнителни податоци
с
(средување и дополнителни податоци)
==Биографија==
 
По дипломирањето на [[Економски факултет - Скопје|Економскиот факултет во Скопје]] во 1987 година, Стевчо Јакимовски волонтирал како новинар во спортската и во информативно-политичката редакција на втората програма на [[Радио Скопје]]. Во годините кои следуваат, Стевчо Јакимовски влегува во водите на политиката, и оформува своја политичка партија.
Јакимовски е поранешен репрезентативец на Македонија во [[карате]] и петкратен републички првак.
 
==Политичка кариера==
Стевчо Јакимовски влегува во водите на политиката во 1988 година, како стручно-политички работник во Претседателството на младина на Југославија. Од тогаш, бил на повеќе раководни функции, меѓу кои: министер за [[Министерство за економија на Република Македонија|економија]], [[Министерство за труд и социјална политика на Република Македонија|министер за труд и социјална политика]].
 
Од 1990 година е приватен стопанственик, а од јануари 1992 година станал директор на Катланово-Турс.
Функцијата градоначалник на [[општина Карпош]], Стевчо Јакимовски ја вршел во периодот од 2000 до 2003 година, а потоа во 2009 година, повторно е избран за градоначалник на општина Карпош. За време на неговиот мандат како градоначалник, општина Карпош е прогласена за најпосакувана дестинација за живеење, според анкетата на ЦИА спроведена во декември 2011 година.
Во периодот од 2000 до 2003 година ја извршува функцијата градоначалник на општина Карпош. Од 7 ноември 2003 година ја извршува функцијата министер за [[Министерство за економија на Република Македонија|економија]], по што, во декември 2004 година, доаѓа на местото [[Министерство за труд и социјална политика на Република Македонија|министер за труд и социјална политика]]. По завршувањето на мандатот, Јакимовски е претседател на Управниот одбор на Штедилницата „Можности“. Од 2009 година повторно ја извршува функцијата градоначалник на општина Карпош. На локалните избори добива уште еден мандат како градоначалник на општина Карпош. На овие избори тој излегува од редовите на СДСМ и преминува со СНСМ. Потоа формира и своја политичка партија [[ГРОМ]], која во коалиција со СНСМ,Сојуз на Титови леви сили,ПСД и ЛПМ настапува на претседателските 2014 и предвремените парламентарни избори 2014. На претседалските избори настапуваат со кандидатот за претседатл Зоран Поповски кој освојува околу 30 000 гласови, а на предверемите парламентарни добива и свој пратеник во Собранието на РМ од првата изборна единица.
 
Во 2013 година, Стевчо Јакимовски формира своја политичка партија Граѓанска опција за Македонија ([[ГРОМ]]), со која првпат настапува на [[Македонски претседателски избори (2014)|претседателските избори]] во 2014 година, како и на предвремените [[Македонски парламентарни избори (2014)|парламентарни избори во 2014 година]].
 
== Награди и признанија ==
 
 
== Во спортот ==
Јакимовски е поранешен репрезентативец на Македонија во [[карате]] и петкратен републички првак.
 
 
{{Македонија-политичар-никулец}}
 
{{Состав на Владата на Македонија (2002)}}

Прегледник