12 април (родени): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 188 бајти ,  пред 6 години
дополнување
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(дополнување)
|-
|valign="top" align="right"|[[1484]] 
|[[Антонио да Сангало Помладиот]] — важен италијански [[архитект]] од времето на [[ренесанса]]та.
|-
|valign="top" align="right"|[[1577]] 
|[[Кристијан IV од Данска|Кристијан IV]] — дански [[крал]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1748]] 
|-
|valign="top" align="right"|[[1852]] 
|[[Фердинанд фон Линдеман]] — германски [[математичар]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1866]] 
|-
|valign="top" align="right"|[[1851]] 
|[[Едвард Волтер Маундер]] — англиски [[астроном]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1871]] 
|-
|valign="top" align="right"|[[1948]] 
|[[Марчело Липи]] — италијански фудбалер[[фудбал]]ер и тренер.
|-
|valign="top" align="right"|[[1956]] 
|[[Рајко Коиќ]] — српски [[Рок музика|рок-музичар]], член на групата „[[Рибља чорба]]“.
|-
|valign="top" align="right"|[[1958]] 
|valign="top" align="right"|[[1979]] 
|[[Матеја Кежман]] — српски фудбалер.
|-
|valign="top" align="right"|[[1983]] 
|[[Јелена Докиќ]] — југословенска и австралиска [[тенис]]ерка.
|-
|valign="top" align="right"|[[1986]] 

Прегледник