Разлика помеѓу преработките на „Дунав“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 37 бајти ,  пред 7 години
Одбиена последната промена во текстот (од 217.16.88.155) и вратена ревизијата 3133248 на Bjankuloski06
(Одбиена последната промена во текстот (од 217.16.88.155) и вратена ревизијата 3133248 на Bjankuloski06)
Реката Дунав секогаш била важна врска меѓу Западна Европа и Црно Море. Во III век таа е северна граница на Римската империја (и на латински е наречена Danubius), а тврдините, изградени на бреговете, служеле за заштита од нападите на Готите, Хуните и Словенските племиња. Подоцна Дунав бил пат за достап до Константинопол. Крстоносците ја користеле реката како транспортна артерија за походите до Светите места.
 
Реката Дунав започнува да се користи како трговска врска во XVIII век. [[Марија Тереза]], императорката на Австрија од Хабсбуршката династија, формира комисија, која го регулира пловењето по реката. Во XIX век Дунав се претвара во важна трговска врска меѓу Западна Европа и земјите од Балканскиот Полуостров.dunav e ubava reka
i e mn ubava. zz
 
== Притоки ==

Прегледник