Валцер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Валцерот (германски: Walzer) е австриски танц кој се изведува во 3/4 такт. Својата популарност ја достигнува во XIX век, во музичкиот стил романтизам. Најчесто се среќава во делата на композиторите таткото Јохан Штраус и синот Јохан Штраус помладиот. Овој танц се игра во парови.

Валцерот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дозгулпмус, Тритонус, Темплум, Скопје, 2008.
  2. Антологија руске лирике – X-XXI век. Књига II: Прва четвртина – средина XX века (авангарда и социјалистички реализам). Београд: Paidea, 2007, стр. 197-198.