Едвард Мајбриџ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Едвард Мајбриџ
Eadweard Muybridge
Роден(а)Едвард Џејмс Магериџ
Edward James Muggeridge

9 април 1830(1830-04-09)
Кингстон на Темза, Англија
Починал(а)8 мај 1904(1904-05-08) (возр. 74)
Кингстон на Темза, Англија
НационалностБританец
Познат(а) поФотографија

Едвард Џ. Мајбриџ (англиски: Eadweard J. Muybridge; play /ˌɛdwərd ˈmbrɪ/) (9 април 1830 – 8 мај 1904) бил англиски фотограф кој поминал голем дел од својот живот во САД. Познат е по неговата пионерска работа на животински движења, за што користел неколку фотоапарати и неговиот зоопраксископ, направа за проектирање движечки слики, што е претходник на филмската лента.[1] Во младоста во Сан Франциско, Мајбриџ станал познат поради неговите пејзажи. Во 1874 тој го застрелал и убил Хери Леркинс, љубовник на неговата жена.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Eadweard Muybridge (British photographer)“. Britannica. Посетено на 17 July 2009. English photographer important for his pioneering work in photographic studies of motion and in motion-picture projection.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]