Едвард Мајбриџ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Едвард Мајбриџ
Eadweard Muybridge
Muybridge-2.jpg
Роден(а) Едвард Џејмс Магериџ
Edward James Muggeridge

9 април 1830(1830-04-09)
Кингстон на Темза, Англија
Починал(а) 8 мај 1904(1904-05-08) (воз. 74 г.)
Кингстон на Темза, Англија
Националност Британец
Познат(а) по Фотографија

Едвард Џ. Мајбриџ (англиски: Eadweard J. Muybridge; play /ˌɛdwərd ˈmbrɪ/) (9 април, 1830 – 8 мај, 1904) бил англиски фотограф кој поминал голем дел од својот живот во САД. Познат е по неговата пионерска работа на животински движења, за што користел неколку фотоапарати и неговиот зоопраксископ, направа за проектирање движечки слики, што е претходник на филмската лента.[1] Во младоста во Сан Франциско, Мајбриџ станал познат поради неговите пејсажи. Во 1874 тој го застрелал и убил Хери Леркинс, љубовник на неговата жена.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Eadweard Muybridge (British photographer)“. Britannica. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/399928/Eadweard-Muybridge. посет. 17 јули 2009 г. „English photographer important for his pioneering work in photographic studies of motion and in motion-picture projection.“ 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]