Прејди на содржината

Зоопраксископ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бело црна анимација на зоопраксископ)

Зоопраксископ (Zoopraxіscope потекнува од грчките зборови "зое"- живот, праксис - пракса и скопио - гледа - поранешен назив е Зоогироскоп (Zoogyroscope) потекнува од грчките зборови "зое"- живот, жиро - γυρο „вртење“ и скопео - посматра, што би може да се преведе како живо посматрање на вртење)[1] е машина која го прикажувала природниот циклус движењата на човечките и животинските движења. Уредот е измислен во 1879 година од страна на Едвард Мајбриџ.[2]

Оптички уреди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Prodger, Phillip (2003). Time Stands Still: Muybridge and the Instantaneous Photography Movement. Oxford University Press. стр. 158. ISBN 978-0-19-514964-7.
  2. Haskin Article 1 “Moving Picture Shows Appeal to all Classes and all Ages” | 100 Year Old Movies

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]