Козлодуј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Козлодуј
Козлодуй
град
Поглед на Домот на енергетскиот работник
Поглед на Домот на енергетскиот работник
Козлодуј is located in Бугарија
Козлодуј
Козлодуј
Местоположба на Козлодуј во Бугарија
Координати: 43°46′35.2″N 23°43′45.76″E / 43.776444° СГШ; 23.7293778° ИГД / 43.776444; 23.7293778Координати: 43°46′35.2″N 23°43′45.76″E / 43.776444° СГШ; 23.7293778° ИГД / 43.776444; 23.7293778
ЗемјаБугарија
ОбластВраца
ОпштинаКозлодуј
Управа
 • ГрадоначалникМаринела Николова (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна105,31 км2 (40,66 ми2)
Надм. вис.&1000000000000003300000033 м
Население (2022)
 • Вкупно12,467
 • Густина120/км2 (310/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код3320
Повик. бр.+359 0973
Мреж. местоkozloduy.bg

Козлодуј (бугарски: Козлодуй) — град во Северозападна Бугарија, административен центар на општината Козлодуј во Врачанската Област. Има население од околу 12.467 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Козлодуј се наоѓа во Дунавската Рамнина, на 7 километри од устието на реката Огоста во реката Дунав, во плодната житница на Бугарија, наречена „Златија“.

Историја[уреди | уреди извор]

Најраните официјални податоци покажуваат дека Козлодуј бил населен во 16 век. Во 18 век населбата била означена како Котозлук и Козлудере, а подоцна и Козлодуј.

На 17 мај 1876 година четата на бугарскиот револуционер Христо Ботев слезла од паробродот „Радецки“ на брегот во Козлодуј.

На 6 април 1970 година започнала изградбата на Првата атомската централа „Козлодуј“ [2] која е главен работодавец во градот.

Јавни институции[уреди | уреди извор]

  • Паробродот музеј „Радецки“
  • Дом на енергетскиот работник
  • Читалиште „Христо Ботев“

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.
  2. „Kozloduy NPP Plc - History“. Kznpp.org. Архивирано од изворникот на 2011-07-27. Посетено на 2011-03-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]