Разлика помеѓу преработките на „Шведски јазик“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 3 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
Шведските дијалекти имаат 17 или 18 самогласки, 9 долги и 9 кратки. Покрај нив, во јазикот има и 18 согласки. Јазикот има два тона, што му ја дава карактеристичната звучност на јазикот.
 
[[File:Swedish monophthongs chart.svg|thumb|левоright|Самогласките во шведскиот јазик. Од {{Harvcoltxt|Engstrand|1999|p=140}}.]]
 
{| class="wikitable"

Прегледник