Сајевце (Костањевица на Крка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сајевце
Sajevce
Skyline of Сајевце
Сајевце is located in Slovenia
Сајевце
Сајевце
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′28.7″N 15°26′8.8″E / 45.857972° СГШ; 15.435778° ИГД / 45.857972; 15.435778
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКостањевица на Крка
Површина
 • Вкупна3,71 км2 (1,43 ми2)
Надм. вис.&10000000000000151599999151,6 м
Население (2020)
 • Вкупно20
 • Густина5,4/км2 (14/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8311
Рег. таб.KK

Сајевце (словенечки: Sajevce) — населба во Општина Костањевица на Крка во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kostanjevica na Krki – Občina Kostanjevica na Krki“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.