Ивањше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ивањше
Ivanjše
Ивањше is located in Slovenia
Ивањше
Ивањше
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′44.8″N 15°24′26″E / 45.829111° СГШ; 15.40722° ИГД / 45.829111; 15.40722
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКостањевица на Крка
Површина
 • Вкупна0,23 км2 (0,09 ми2)
Надм. вис.&10000000000000227000000227 м
Население (2020)
 • Вкупно24
 • Густина100/км2 (270/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8311
Рег. таб.KK

Ивањше (словенечки: Ivanjše) — населба во Општина Костањевица на Крка во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kostanjevica na Krki – Občina Kostanjevica na Krki“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.