Добрава кај Костањевица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Добрава кај Костањевица
Dobrava pri Kostanjevici
Добрава кај Костањевица is located in Slovenia
Добрава кај Костањевица
Добрава кај Костањевица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′17.3″N 15°23′23.7″E / 45.854806° СГШ; 15.389917° ИГД / 45.854806; 15.389917
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКостањевица на Крка
Површина
 • Вкупна0,72 км2 (0,28 ми2)
Надм. вис.&10000000000000158099999158,1 м
Население (2020)
 • Вкупно24
 • Густина33/км2 (86/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8311
Рег. таб.KK

Добрава кај Костањевица (словенечки: Dobrava pri Kostanjevici) — населба во Општина Костањевица на Крка во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kostanjevica na Krki – Občina Kostanjevica na Krki“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.