Оштрц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оштрц
Oštrc
Оштрц is located in Slovenia
Оштрц
Оштрц
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′54.1″N 15°26′28″E / 45.831694° СГШ; 15.44111° ИГД / 45.831694; 15.44111
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКостањевица на Крка
Површина
 • Вкупна1,12 км2 (0,43 ми2)
Надм. вис.&10000000000000296600000296,6 м
Население (2020)
 • Вкупно155
 • Густина140/км2 (360/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8311
Рег. таб.KK

Оштрц (словенечки: Oštrc) — населба во Општина Костањевица на Крка во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kostanjevica na Krki – Občina Kostanjevica na Krki“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.