Долња Прекопа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долња Прекопа
Dolnja Prekopa
Долња Прекопа is located in Slovenia
Долња Прекопа
Долња Прекопа
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′13.2″N 15°22′52.1″E / 45.853667° СГШ; 15.381139° ИГД / 45.853667; 15.381139
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКостањевица на Крка
Површина
 • Вкупна1,12 км2 (0,43 ми2)
Надм. вис.&10000000000000158000000158 м
Население (2020)
 • Вкупно255
 • Густина230/км2 (590/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8311
Рег. таб.KK

Долња Прекопа (словенечки: Dolnja Prekopa) — населба во Општина Костањевица на Крка во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kostanjevica na Krki – Občina Kostanjevica na Krki“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.