Вртача (Костањевица на Крка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вртача
Vrtača
Вртача is located in Slovenia
Вртача
Вртача
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′20.6″N 15°28′2.2″E / 45.822389° СГШ; 15.467278° ИГД / 45.822389; 15.467278
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКостањевица на Крка
Површина
 • Вкупна0,5 км2 (0,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000400699999400,7 м
Население (2020)
 • Вкупно5
 • Густина10/км2 (26/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8311
Рег. таб.KK

Вртача (словенечки: Vrtača) — населба во Општина Костањевица на Крка во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kostanjevica na Krki – Občina Kostanjevica na Krki“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.