Подстрм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подстрм
Podstrm
Подстрм is located in Slovenia
Подстрм
Подстрм
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′26.4″N 15°24′15.7″E / 45.824000° СГШ; 15.404361° ИГД / 45.824000; 15.404361
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКостањевица на Крка
Површина
 • Вкупна0,19 км2 (0,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000312899999312,9 м
Население (2020)
 • Вкупно14
 • Густина74/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8311
Рег. таб.KK

Подстрм (словенечки: Podstrm) — населба во Општина Костањевица на Крка во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kostanjevica na Krki – Občina Kostanjevica na Krki“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.