Чрешњевец кај Оштрц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чрешњевец кај Оштрц
Črešnjevec pri Oštrcu
Чрешњевец кај Оштрц is located in Slovenia
Чрешњевец кај Оштрц
Чрешњевец кај Оштрц
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′21.5″N 15°27′2″E / 45.822639° СГШ; 15.45056° ИГД / 45.822639; 15.45056
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКостањевица на Крка
Површина
 • Вкупна7,07 км2 (2,73 ми2)
Надм. вис.&10000000000000417000000417 м
Население (2020)
 • Вкупно16
 • Густина2,3/км2 (5,9/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8311
Рег. таб.KK

Чрешњевец кај Оштрц (словенечки: Črešnjevec pri Oštrcu) — населба во Општина Костањевица на Крка во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kostanjevica na Krki – Občina Kostanjevica na Krki“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.