Ореховец (Костањевица на Крка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ореховец
Orehovec
Ореховец is located in Slovenia
Ореховец
Ореховец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′32.3″N 15°25′12.7″E / 45.825639° СГШ; 15.420194° ИГД / 45.825639; 15.420194
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКостањевица на Крка
Површина
 • Вкупна4,91 км2 (1,90 ми2)
Надм. вис.&10000000000000220000000220 м
Население (2020)
 • Вкупно223
 • Густина45/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8311
Рег. таб.KK

Ореховец (словенечки: Orehovec) — населба во Општина Костањевица на Крка во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kostanjevica na Krki – Občina Kostanjevica na Krki“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.