Маленце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маленце
Malence
Поглед на Маленце
Маленце is located in Slovenia
Маленце
Маленце
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′29.8″N 15°24′0.8″E / 45.858278° СГШ; 15.400222° ИГД / 45.858278; 15.400222
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКостањевица на Крка
Површина
 • Вкупна3,64 км2 (1,41 ми2)
Надм. вис.&10000000000000151699999151,7 м
Население (2020)
 • Вкупно64
 • Густина18/км2 (46/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8311
Рег. таб.KK

Маленце (словенечки: Malence) — населба во Општина Костањевица на Крка во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kostanjevica na Krki – Občina Kostanjevica na Krki“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.