Добе (Костањевица на Крка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Добе
Dobe
Добе is located in Slovenia
Добе
Добе
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′58″N 15°24′16.8″E / 45.84944° СГШ; 15.404667° ИГД / 45.84944; 15.404667
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКостањевица на Крка
Површина
 • Вкупна1,91 км2 (0,74 ми2)
Надм. вис.&10000000000000160099999160,1 м
Население (2020)
 • Вкупно104
 • Густина54/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8311
Рег. таб.KK

Добе (словенечки: Dobe) — населба во Општина Костањевица на Крка во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kostanjevica na Krki – Občina Kostanjevica na Krki“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.