Ржишче (Костањевица на Крка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ржишче
Ržišče
Ржишче is located in Slovenia
Ржишче
Ржишче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′33.1″N 15°22′54.7″E / 45.825861° СГШ; 15.381861° ИГД / 45.825861; 15.381861
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКостањевица на Крка
Површина
 • Вкупна1,36 км2 (0,53 ми2)
Надм. вис.&10000000000000409899999409,9 м
Население (2020)
 • Вкупно18
 • Густина13/км2 (34/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8311
Рег. таб.KK

Ржишче (словенечки: Ržišče) — населба во Општина Костањевица на Крка во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kostanjevica na Krki – Občina Kostanjevica na Krki“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.