Јабланце (Костањевица на Крка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јабланце
Jablance
Јабланце is located in Slovenia
Јабланце
Јабланце
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′36.8″N 15°26′41.3″E / 45.843556° СГШ; 15.444806° ИГД / 45.843556; 15.444806
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКостањевица на Крка
Површина
 • Вкупна1,24 км2 (0,48 ми2)
Надм. вис.&10000000000000314199999314,2 м
Население (2020)
 • Вкупно58
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8311
Рег. таб.KK

Јабланце (словенечки: Jablance) — населба во Општина Костањевица на Крка во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kostanjevica na Krki – Občina Kostanjevica na Krki“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.