Глобочице кај Костањевица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глобочице кај Костањевица
Globočice pri Kostanjevici
Skyline of Глобочице кај Костањевица
Глобочице кај Костањевица is located in Slovenia
Глобочице кај Костањевица
Глобочице кај Костањевица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′20″N 15°25′37″E / 45.83889° СГШ; 15.42694° ИГД / 45.83889; 15.42694
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКостањевица на Крка
Површина
 • Вкупна0,63 км2 (0,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000171300000171,3 м
Население (2020)
 • Вкупно118
 • Густина190/км2 (490/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8311
Рег. таб.KK

Глобочице кај Костањевица (словенечки: Globočice pri Kostanjevici) — населба во Општина Костањевица на Крка во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kostanjevica na Krki – Občina Kostanjevica na Krki“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.