Карлче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карлче
Karlče
Карлче is located in Slovenia
Карлче
Карлче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′21.5″N 15°26′20.8″E / 45.855972° СГШ; 15.439111° ИГД / 45.855972; 15.439111
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКостањевица на Крка
Површина
 • Вкупна0,18 км2 (0,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000149900000149,9 м
Население (2020)
 • Вкупно9
 • Густина50/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8311
Рег. таб.KK

Карлче (словенечки: Karlče) — населба во Општина Костањевица на Крка во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kostanjevica na Krki – Občina Kostanjevica na Krki“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.