Кочарија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кочарија
Kočarija
Кочарија is located in Slovenia
Кочарија
Кочарија
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′53.3″N 15°24′3.9″E / 45.831472° СГШ; 15.401083° ИГД / 45.831472; 15.401083
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКостањевица на Крка
Површина
 • Вкупна1,01 км2 (0,39 ми2)
Надм. вис.&10000000000000239699999239,7 м
Население (2020)
 • Вкупно76
 • Густина75/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8311
Рег. таб.KK

Кочарија (словенечки: Kočarija) — населба во Општина Костањевица на Крка во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kostanjevica na Krki – Občina Kostanjevica na Krki“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.