Мале Воденице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мале Воденице
Male Vodenice
Поглед на Мале Воденице
Мале Воденице is located in Slovenia
Мале Воденице
Мале Воденице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′27.5″N 15°23′43.3″E / 45.824306° СГШ; 15.395361° ИГД / 45.824306; 15.395361
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКостањевица на Крка
Површина
 • Вкупна5,6 км2 (2,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000387399999387,4 м
Население (2020)
 • Вкупно35
 • Густина6,3/км2 (16/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8311
Рег. таб.KK

Мале Воденице (словенечки: Male Vodenice) — населба во Општина Костањевица на Крка во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kostanjevica na Krki – Občina Kostanjevica na Krki“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.