Заборшт (Костањевица на Крка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Заборшт
Zaboršt
Заборшт is located in Slovenia
Заборшт
Заборшт
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′22.7″N 15°24′27.7″E / 45.839639° СГШ; 15.407694° ИГД / 45.839639; 15.407694
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКостањевица на Крка
Површина
 • Вкупна1,5 км2 (0,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000184099999184,1 м
Население (2020)
 • Вкупно17
 • Густина11/км2 (29/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8311
Рег. таб.KK

Заборшт (словенечки: Zaboršt) — населба во Општина Костањевица на Крка во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kostanjevica na Krki – Občina Kostanjevica na Krki“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.