Белица (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Општина Белица)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Белица
Община Белица
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија 
Местоположба во Пиринска Македонија
Земја Бугарија
Област Благоевградска
Седиште Белица
Управа
 • Градоначалник Радослав Ревански (ДПС)
Површина
 • Вкупна 227,38 km2 (8,779 sq mi)
Население (2015)
 • Вкупно 9.646
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Мреж. место belitsa.acstre.com

Општина Белица (бугарски: Община Белица) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Белица. Општината има 13 населени места со вкупно население од 9.646 жители (2015).

Географиja[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта на Општина белица со населените места

Општината има 12 населени места. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава)

Историски места[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]