Черешево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Черешево
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Черешево (од 1966 г. офиц. Черешово[1], бугарски: Черешово — село во Општина Белица, Пиринска Македонија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Указ № 960/Обн. 04.01.1966 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]