Ќорово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќорово
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ќорово (од 1982 г. офиц. Врхари[1], бугарски: Върхари — поранешно село во Општина Белица.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Указ 86 на Държавния съвет на НРБ от 20.01.1982 г. Обн., ДВ, бр. 7 от 26.01.1982 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]