Лутово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лутово
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Лутово (офиц. Љутово, бугарски: Лютово) — село во Општина Белица, Пиринска Македонија.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]