Хахњово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хахњово
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Хахњово (од 1993 г. офиц. Горно Краиште[1], бугарски: Горно Краиште; 1982-93 г. Бојка[2], бугарски: Бойка) — село во Општина Белица, Пиринска Македонија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Указ № 11/обн. ДВ бр. 8/29.01.1993 г.
  2. Енциклопедия „Пирински край“, том I. Благоевград: Редакция „Енциклопедия“. 1995. стр. 105. ISBN 954-90006-1-3.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]