Морена (божица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Morana. Poland.

Во македонската народна митологија, познатиот истражувач Танас Вражиновски, го забележал и името на божицата Морена. Според тоа, Морена била божица на смртта и зимата.