Берстук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Берстук бил злобен бог на шумите во Словенската митологија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Вилхелм Волмер (1874). Wörterbuch der Mythologie aller Völker (excerpt). Верлаг-Штугард.