Берстук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Берстук бил злобен бог на шумите во Словенската митологија,Андреј Шишкин, 2015 година
Берстук бил злобен бог на шумите во Словенската митологија,Андреј Шишкин, 2015 година

Берстук бил злобен бог на шумите во Словенската митологија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Вилхелм Волмер (1874). Wörterbuch der Mythologie aller Völker (excerpt). Верлаг-Штугард.